Prečo sa treba očkovať proti chrípke každý rok?
Náš imunitný systém je veľmi prispôsobivý a dokáže sa „učiť“. Ak sa stretne s nejakým typom vírusu, vytvorí si protilátky a pri následnej infekcii sa už dokáže brániť. Napríklad, pri ovčích kiahniach sa po prekonaní ochorenia vytvoria protilátky, ktoré dokážu chrániť až do konca života. Umožňuje to fakt, že vírus ovčích kiahní sa nemení, telo ho rozpozná aj po rokoch a druhý krát už neochorieme.
Pri chrípke je to inak. Ak chceme byť chránení, očkovanie treba absolvovať každý rok. Spôsobujú to časté zmeny samotného vírusu, nazývané mutácie. Keďže u chrípkového vírusu dochádza k mutáciám a zmenám veľmi často, očkovanie, ani prekonané ochorenie z minulého roka nezaručí imunitu voči zmutovaným kmeňom počas nasledujúcej zimy. Firmy, ktoré vyvíjajú vakcíny proti chrípke sledujú vývoj mutácií vírusu na celom svete a snažia sa predpovedať, aká variácie budú najaktívnejšie počas nasledujúcej sezóny. Podľa toho menia zloženie vakcín tak, aby boli čo najúčinnejšie.
Ako účinkuje samotná vakcína proti chrípke?
Vírus chrípky má na povrchu štruktúry, ktoré sa nazývajú antigény. Keď sa stretne náš imunitný systém s istým typom antigénov, vytvorí protilátky a pri ďalšej infekcii sa už vie efektívne brániť. Antigény teda pre naše imunitné bunky slúžia ako rozpoznávací znak. Samotná vakcína obsahuje buď výrazne oslabené vírusy, mŕtve vírusy, alebo iba časti vírusov s povrchovými antigénmi. Po zaočkovaní sa imunitný systém zoznámi s antigénmi, ktoré obsahuje vakcína a vytvorí protilátky. Ak sa potom stretneme s rovnakým typom vírusu, organizmus si s ním ľahšie poradí.